Bez kategorii

odroczony VAT

Zagadnienie związane z odroczeniem vatu, wiąże się przede wszystkim z importem z Chin. Zagadnienie to jest bardzo ciekawe, tym bardziej, że niewiele firm wie o takiej możliwości. Najczęściej odroczony VAT jest znany tym przedsiębiorcom, którzy korzystają z porad profesjonalistów w zakresie prawa celnego lub współpracują z agencjami celnymi. Swoją drogą, jest to bardzo dobry sposób na to, aby uprościć wiele działań związanych zarówno z eksportem jak i importem towarów.

Import z Chin a odroczony vat http://rusak.pl/odroczony-vat

Kiedy dochodzi do importu towarów z Chin naliczany jest podatek VAT podczas odprawy celnej. Najczęściej przedsiębiorca musi uiścić ten VAT natychmiast. Jeżeli natomiast jest sytuacja, w której przedsiębiorca korzysta z pomocy pośredników, to VAT musi, a przynajmniej powinien zostać uiszczony  przy dostawie towaru.

Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje coś takiego jak procedura uproszczona, w której płatność VAT może zostać odroczona. Jednak, aby móc korzystać z takiej możliwości, a odroczony VAT stał się faktem, należy spełnić pewne warunki.

Pierwszym i najważniejszym wymogiem jest wykazanie przed urzędem celnym, a dokładniej przed naczelnikiem urzędu celnego, że nie posiada się żadnych zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, a także w żadnych innych podatkach. Drugim wymogiem jest bycie zarejestrowanym płatnikiem VAT. Co ważne, trzeba być płatnikiem czynnym.

Przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że nie wystarczy iż wszystkie te dokumenty złoży on tylko raz – konieczne jest aktualizowanie tych dokumentów raz na pół roku.

Wiele agencji celnych posiada te uprawnienia, jednak nie zawsze zgadza się na ich udostępnienie firmie. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości związane  z rzetelnością firmy lub z jej wypłacalnością, procedury te nie zostaną zastosowane. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że prawo celne jest niezwykle rygorystyczne.

Usprawnienie importu

Odroczony VAT, a zatem możliwość skorzystania z procedury uproszczonej sprawia, że import z Chin staje się znacznie łatwiejszy, ale przede wszystkim znacznie usprawniony. Ponadto, importerzy nie są zmuszeni do zamrażania swoich środków finansowych, co oczywiście nie zawsze dobrze wpływało na ich płynność finansową. Możliwość dysponowania wolnymi środkami przez przedsiębiorcę jest dla niego naprawdę bardzo ważna. Jeżeli nie wiesz nic o uproszczonych procedurach, warto skontaktować się z dobrą agencją celna, która z pewnością zajmie się wszystkimi najważniejszymi procedurami, dzięki czemu Twoja działalność naprawdę wiele zyska!