Bez kategorii

Czym jest Unijny Kodeks Celny?

Chyba każdy z nas zetknął się kiedyś z przepisami prawnymi, które okazały się dla niego niezrozumiałe. Niestety, język prawny bywa skomplikowany, dlatego też wszelkie uproszczenia są bardzo istotne i pozwalają zapoznać się z każdym zagadnieniem, które nas interesuje. Bardzo dużo uproszczeń przynosi np. Unijny Kodeks Celny, którego zadaniem jest upraszczanie wszelkich kwestii związanych z obsługą celną, a także procedurami celnymi, jakie obowiązują na terenie Unii Europejskiej. Prowadząc przedsiębiorstwo transportowe warto zapoznać się z tym aktem nieco bardziej i wiedzieć, co można w nim znaleźć.

Unijny Kodeks Celny – najważniejsze informacje

Na początku warto poznać nieco historii. W kwestiach procedur celnych istniało swojego czasu całkiem sporo dyrektyw, które zgromadzone zostały w końcu we Wspólnotowym Kodeksie Celnym – obowiązywał on od 1992 roku do 2016 roku, kiedy to powołany do życia został właśnie Unijny Kodeks Celny, służący dzisiaj za źródło wiedzy i przepisów prawnych. Jego zadaniem było ujednolicenie i przyspieszenie procedur związanych z obsługą celną, a także wspieranie podmiotów gospodarczych zajmujących się wymianą towarów na terenie Unii Europejskiej. Dzięki jasno zaprezentowanym przepisom prawnym oraz ujednoliceniu wszystkich przepisów obowiązujących na terenie UE, poznanie wymogów nie jest trudne. Jeżeli więc prowadzicie Państwo przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w międzynarodowej wymianie towarów, zdecydowanie warto, byście poznali Unijny Kodeks Celny – jest on istotny nie tylko z punktu widzenia znajomości prawa celnego, ale również bezpieczeństwa prowadzenia transakcji na terenie Unii Europejskiej.

Czego dotyczą nowe regulacje Unijnego Kodeksu Celnego?

- modyfikacji katalogu procedur celnych,

– uproszczeń celnych,

– wartości celnej,

– ochrony kwot należności celnych,

– zakresu i terminów obowiązujących informacji taryfowych oraz wielu innych kwestii.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nie każdy przedsiębiorca ma czas i ochotę na dokładne wczytywanie się we wszystkie przepisy prawne, jakie go obowiązują, dlatego też nasza firma wychodzi naprzeciw Państwa potrzebom i oferuje pełne wsparcie w zakresie wyjaśniania zawiłych kwestii prawnych, a także informowania o wymogach, jakie narzucone zostały na Państwa firmę przez przepisy prawne. Posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie w branży, dysponujemy zespołem wykwalifikowanych i doskonale znających przepisy celno-podatkowe specjalistów, którzy chętnie pomogą Państwu w każdej kwestii związanej z obsługą celną.